Ako vybrať tepelné čerpadlo

Ako vybrať tepelné čerpadlo

 

V dnešnej dobe, keď sa energetická účinnosť a udržateľnosť stávajú stále dôležitejšími témami, tepelné čerpadlá vstupujú na scénu ako zmysluplné a ekologické riešenie pre vykurovanie a chladenie domov. No pri výbere správneho tepelného čerpadla je nevyhnutné zohľadniť množstvo faktorov, čo môže byť pomerne zložité. V tomto návode si preto priblížime kľúčové premyslené kroky, ktoré vám pomôžu zvoliť tepelné čerpadlo, ktoré najlepšie zodpovedá vašim potrebám a zároveň prispieva k úspore energie a životného prostredia.

 

TYPY TEPELNÝCH ČERPADIEL

Tepelných čerpadiel rozlišujeme do 4 základných typov. Pomenovania vznikli v závislosti odkiaľ energiu čerpá – kam ju odovzdáva

  • vzduch - vzduch 
  • voda - voda
  • zem - voda
  • vzduch - voda

 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je modernou technológiou na účinné zabezpečenie príjemnej teploty vnútri. Využíva energiu z okolitého vzduchu na ochladzovanie alebo vykurovanie priestoru. Na rozdiel od starého typu klimatizácie však môže nielen chladiť, ale aj účinne vykurovať váš domov či kanceláriu. Viac o našej ponuke klimatizácií nájdete tu.

 

Tepelné čerpadlo voda-voda 

Tepelné čerpadlo voda-voda môže byť považované za jednu z najefektívnejších variant tepelných čerpadiel, avšak paradoxne patrí k menej rozšíreným typom. Na prvé miesto pri jeho využívaní sa kladú lokálne podmienky, nakoľko táto technológia vyžaduje prístup k podzemnej vode alebo blízkej vodnej ploche, ako napríklad rieke. Navyše, jeho rozšírenie môže byť obmedzené neprispôsobivou legislatívou. Napriek týmto výzvam si však uvedomujeme obrovský ekologický potenciál tohto typu tepelného čerpadla pre vykurovanie budov. Veríme, že úpravy v legislatíve by mohli prispieť k väčšej dostupnosti tejto perspektívnej technológie.

 

Zo sveta: Vo Viedni sa nachádza jedno z najväčších tepelných čerpadiel voda-voda v strednej Európe o výkone až 12 000 kW. Práve lokalita na brehu rieky Dunaj prispieva k výrobe energie z vody, ktorá je následne uchovávaná a distribuovaná do celého mesta a okolia.

 

Tepelné čerpadlo zem-voda

Medzi najčastejšie používané tepelné čerpadlá patrí - tepelné čerpadlá zem-voda. Tieto inteligentné zariadenia prakticky využívajú teplú energiu z pôdy a ponúkajú jedno z najúčinnejších a úspornejších riešení pre vykurovanie. V tejto oblasti existujú dva hlavné typy zemných čerpadiel: hlbinný vrt a zemný kolektor.

  • Hlbinný vrt sa zasahuje do hĺbky približne 120 metrov, čo umožňuje efektívne využívať teplú pôdu. Táto metóda si síce vyžaduje minimálny priestor, no spočiatku môže niesť vyššie náklady na inštaláciu.
  • Zemný kolektor sa umiestňuje do hĺbky približne 1 metra pod zemský povrch. S približnou rozlohou 2-3 krát väčšou ako plocha vykurovania si vyžaduje väčšiu obstarávaciu plochu, no zároveň predstavuje cenovo efektívnejšiu alternatívu.
 

 

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

V rámci tepelných čerpadiel sa dostávame k najčastejšie používanému typu. Jedná sa o nenáročnú voľbu z pohľadu stavebných prác, pretože samotná inštalácia je iba povrchová. Obsahuje vnútornú a vonkajšiu jednotku, ktoré sú navzájom prepojené. Poznáme 2 druhy tepelných čerpadiel typu vzduch-voda - Split a AR (monoblok). Pri tomto type čerpadiel aj ostaneme, nakoľko ich ponúkame na predaj v e-shope a veríme, že práve toto je budúcnosť vykurovania

 

Tepelné čerpadlo WPLS.2 Split

Tento model môžeme považovať za pomyselný základ vykurovania s obnoviteľnými zdrojmi. Verzie Buderus Split majú Slovensku dlhoročnú históriu, pričom počet predaných kusov sa uvádza v tisícoch, pretože sa jedná o cenovo výhodné zariadenia. Rozdiel oproti typu AR je v absencii hermeticky uzavretého okruhu chladiva. Pre používateľa to v praxi znamená, že pri inštalácií takéhoto zariadenia bude potrebná prítomnosť chladiarov, spolu s pravidelnými ročnými kontrolami chladiva. 

 

Tepelné čerpadlo WPL AR, WLW196i AR a WLW196i AR S+ 

Tieto modely od výrobcu Buderus patria do kategórie AR, známeho aj ako monoblok. Jedná sa o zariadenie s invertnou technológiou, ktorá dokáže dodávať presne toľko výkonu, aká je aktuálna potreba tepla. Obstarávacia cena takého typu je o čosi vyššia, ako je tomu u verzie Split, čo sa však odrazí na značnej úspore energie. Návratnosť cenového rozdielu medzi verziami split a verziou AR je približne 3,5 roka. Ako je spomenutíé vyššie, hlavný rozdiel spočíva v tom, že verzia AR má hermeticky uzavretý okruh chladiva. Znamená to, že pri inštalácií takéhoto zariadenia nebude potrebná prítomnosť chladiarov, nakoľko je chladivo natlakované a uzavreté len vo vonkajšej jednotke. Tento spôsob dokáže ušetriť pri inštalácii a hlavne následnej prevádzke nemalé finančné prostriedky. Z hľadiska efektivity je účinnosť zariadení AR výrazne vyššia v porovnaní s lacnejšou verziou Split. 

Zobraziť produkty

 

ČO SLEDOVAŤ PRI VÝBERE?

Vyššie bola spomenutá účinnosť tepelného čerpadla, čo bude pravdepodobne otázkou každého záujemcu o nové zariadenie. Táto metrika je označovaná skratkou COP (Coefficient Of Performance). Parameter COP udáva pomer medzi vloženou energiou a získanou energiou. 

Z praxe: Čo znamená, ak má zariadenie COP = 3?

Tepelné čerpadlo s označením COP = 3 , prenesie 3 kW tepla len za pomoci 1kW elektrickej energie. 

Mohli by sme teda tvrdiť, že hľadanie toho správne tepelného čerpadla je veľmi jednoduché. Stačí nájsť najvyššie možné COP spolu s najmenšou obstarávacou cenou a máme vybavené. Pre niekoho bude toto stačiť, avšak pred kúpou odporúčame sledovať aj ďalšie dôležité parametre. Je to z dôvodu, že parameter COP je pri každom zariadení premenný v závislosti od vonkajšej teploty, lokality a spôsobu vykurovania v domácnosti. Týmto samotný predajcovia tepelných čerpadiel zvykli svojich zákazníkov zavádzať zdanlivo vysokým COP, pričom im len podstrčili parameter nameraný v tých najlepších možných podmienkach. Z tohto dôvodu vznikol parameter SCOP (Session Coefficient Of Performance), ktorý porovnáva zariadenia všetkých výrobcov tepelných čerpadiel na základe rovnakej modelovej sezónnej situácie. Výsledok je pretavený do číselného ohodnotenia SCOP, ktorý je spolu s COP uvedený pri nájdete pri každej špecifikácii zariadenia. Na energetickom štítku tepelného čerpadla sú uvedené hodnoty prepočítané do energetickej triedy A++.

Pri výbere tepelného čerpadla odporúčame sledovať najmä energetický štítok, pri nízkoenergetickom dome s podlahovým vykurovaním sa môžete pokojne riadiť parametrom COP pri A2/W35 podľa normy DIN-EN 14511, ktorý nájdete pri každom nami ponúkanom produkte. A2/W35 znamená modelovú situáciu Air 2°C/Water 35°C a uvádza teda COP v našom teplotnom pásme pri výstupnej teplote vykurovacej vody 35°C = systémy s podlahovým vykurovaním.

Tepelné čerpadlo je možné navrhnúť aj ako vykurovací systém, v ktorom sa nachádzajú vykurovacie telesa - radiátory. Celý proces je podmienený určitými pravidlami, ktoré hovoria o správne zvolenej veľkosti tepelného čerpadla, o veľkosti vykurovacích telies voči miestnosti a najmä o celkovej tepelnej izolácií samotnej budovy. Nakoľko je pri radiátorovom spôsobe vykurovania potrebná vyššia teplota vykurovacej vody (W55 = 55°C), tak menovitý výkon tepelného čerpadla priamoúmerne klesá 

es wlw196i 8

Príklad energetického štítoku tepelného čerpadla Buderus Logatherm WLW196i AR-8.

Pri uvedenom príklade označuje číslo 8 v názve produktu zariadenie s výkonom 8kW. Pričom treba poznamenať, že energetický štítok označuje, že v strednom teplotnom pásme s W55 (55°C - teplota vody pre vykurovanie priestorov radiátormi) by zariadenie dosahovalo výkon už len 7kW. Jedným z mnohých dôvodov, prečo sa zameriavame výlučne na zariadenia Buderus je aj ten, že rozdiel vo výkone pri W35 a W55 je takmer zanedbateľný. Toto však neplatí u niektorých iných výrobcoch tepelných čerpadiel, kedy je spomínaný rozdiel často až polovičný. 

Tip: Výkon tepelného čerpadla sa určuje podľa tepelnej straty konkrétnej budovy.

Pri novostavbách je tepelná strata domu vyrataná v projekte, podľa ktorého viete jednoducho povedať, aký výkon tepelného čerpadla je vhodný pre vašu nehnuteľnosť. Tepelnú stratu staršej budovy si môžete vyrátať samostatne alebo sa obrátiť spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na tento typ služieb.

 

S ČÍM TREBA POČÍTAŤ

Riešenie tepelného čerpadla ako súčasť vykurovacieho systému je bezpodmienečne skvelá voľba z hľadiska úspory energii a efektivity vykurovania. Určite však treba spomenúť, na čo sa pripraviť pri jeho kúpe:

  • Hlučnosť - najmä pri zariadeniach typu vzduch-voda sa pohybuje na hranici 50-70 dB. To je pre väčšinu ľudí zanedbateľný šum, no nájdu sa aj sluchovo citlivejší jedinci, ktorým tento šum môže znepríjemniť každodenný život. Modernizácia a technologický posun rapídne znižuje hlučnosť zariadení každým novým modelom.
  • Investičná nákladovosť Nakoľko takéto zariadenie spotrebuje značne menej energií oproti konkurenčnými spôsobom vykurovania, inovatívna technológia na pozadí je na oveľa vyššej úrovni a je premietnutá do obstarávacej ceny, ktorá je častokrát násobne vyššia.

Je všeobecne známe, že momentálny spôsob vykurovania pomocou fosílnych palív je dlhodobo neudržateľný a hlavne neobnoviteľný zdroj. Budúcnosť vykurovania určuje tepelné čerpadlá za nástupcov plynových kondenzačných kotlov, ktoré v minulosti vystriedali ešte vtedajší spôsob vykurovania tuhými palivami.

Veľkú pomoc v prechode na obnoviteľné zdroje vykurovania zohráva štátny projekt zelená domácnostiam. Iniciatíva z prostredia Európskej Únie finančne prispieva, čím výrazne pomáha domácnostiam vlastniť tepelné čerpadlo a byť tak viac ekologický. Táto dotácia sa prideľuje podľa výkonu zariadenia. Aktuálne je výška dotácie 272 EUR za 1 kW, pričom sa finálna suma dotácie vie dosiahnúť sumu až 2 720 EUR. Zistite viac o dotácií na www.zelenadomacnostiam.sk.

Vybrať tepelné čerpadlo

 

Veľmi radi Vám poradíme v oblasti výberu správneho zariadenia pre Vaše potreby. V Akomkoľvek prípade nás neváhajte kontaktovať vyplnením krátkeho formuláru, telefonicky alebo e-mailom.